Počátek spolupráce Formula Student týmů eForce a Full Blue Racing (FBR) sídlícího na University of Cambridge sahá do roku 2020, kdy dnes již alumni člen Marek Szeles při postgraduálním studiu v Cambridge navázal první kontakt a začal místnímu týmu pomáhat jako zkušený poradce. Od té doby proběhlo nesčetně video meetingů, na kterých jsme zjistili, jak moc si oba týmy mohou být navzájem prospěšné a zjistili jsme také, že už před začátkem naší spolupráce tým FBR používal jako užitečný zdroj některé z našich veřejně dostupných materiálů. V současnosti v Cambridge tým FBR staví stále pouze spalovací monopost, avšak mají v plánu co nejdříve přejít na elektrický pohon. S našimi zkušenostmi nabitými stavbou 11 úspěšných monopostů jsme se rozhodli jim v těžkých začátcích pomoci s návrhem prvního vozidla i s výzvami rozšiřování týmu. Naopak my můžeme na základě vznikající spolupráce dlouhodobě využívat velmi silného spojení s jednou z nejlepších a nejuznávanějších univerzit na světě, včetně jejich prostředků, možností a kontaktů.

Rozbíhající spolupráci se nám letos podařilo zhmotnit a v úterý 15. února 2022 se 11 členná skupina členů týmu eForce vydala na zahraniční výjezd do jednoho z nejznámějších univerzitních měst. Od týmu FBR jsme se dočkali vřelého přijetí, a po večeři ještě doladili poslední detaily pro další den, který už byl pracovní. Ve středu jsme se dopoledne měli možnost zúčastnit několika velmi zajímavých přednášek na univerzitě a udělat si tak vlastní obrázek o tom, jak výuka v zahraničí probíhá. Po rychlém obědě se ale karty obrátily a tentokrát jsme to byli my, kdo nejen studentům, ale také širší akademické obci a fanouškům z řad veřejnosti připravili přednášku na téma autonomní a elektrické mobility. Ondřej Štogl, Marek Szeles a Michal Kopiar sklidili velký potlesk a zkušenost z prezentace přímo na akademické půdě University of Cambridge po takových velikánech jako byl Sir Isaac Newton nebo Stephen Hawking je k nezaplacení. Záznam z přednášky připravujeme ke zveřejnění.

V dalších dnech se k prezentování dostali také zbylí členové eForce. Každý z nás si pro potřeby týmu FBR připravil prezentaci na oblast, které se v týmu věnuje a tím rozproudil diskusi táhnoucí se celým našim pobytem. Kromě sblížení se s členy Full Blue Racing týmu jsme se také měli možnost podívat do několika univerzitních kolejí – tzv. „colleges“, které zde nefungují jen jako místo ubytování, ale také jako vlastní fungující část akademické obce s přednáškami, odbornými semináři a vlastním rozpočtem. Dále jsme dostali privátní prohlídku celým Engineering departmentem včetně supersonického aerodynamického tunelu a zúčastnili se tzv. Community Open Day, ekvivalentu dne otevřených dveří na Cambridgeské univerzitě. Zde jsme navštívili dalších několik workshopů, navázali kontakt s dalšími studenty i profesory a u závodního simulátoru prezentovali tým, fakultu i univerzitu zájemcům o studium z celého světa.

Cesta eForce je prvním pilotním projektem s cílem pomoci odstartovat spolupráci výrazně větších rozměrů, a to nejen na úrovni mezifakultní, ale také mezi samotnými univerzitami ČVUT v Praze a Cambridge. Jako první Formula Student tým v České republice se tak můžeme pyšnit partnerstvím s jednou z nejvěhlasnějších univerzit, v současnosti třetí na světě podle žebříčku QS. Doufejme, že bude spolupráce i nadále vzkvétat a brzy se tak budeme moci těšit i z návštěvy týmu FBR v Praze. My jsme připravení a na své kolegy a nově i přátele se těšíme.

Všem našim partnerům a sponzorům děkujeme za podporu u nás v Česku i v zahraničí. Věříme, že i touto cestou dokazujeme, že si ji zasloužíme.