Vývoj závodních vozů v eForce posouváme neustále dopředu. V loňské sezoně jsme úspěšně představili první autonomní formuli v České republice a devátou generaci elektrického monopostu. Závodů jsme se bohužel nedočkali, o to větší ale byla naše motivace zužitkovat prázdninový čas co nejlépe a připravit se na další sezónu ještě důkladněji. V létě 2020 jsme tak přišli s myšlenkou začít nový projekt – postavit vlastní simulátor pro trénink pilotů a testování vlastností monopostu v průběhu návrhové fáze sezóny.

U každého monopostu dbáme na jeho spolehlivost. Formule pravidelně testujeme, abychom na závodech mohli využít jejich výkon na sto procent a předešli všem možným chybám. Mezi těmi nejlepšími ale rozhodují detaily. Samotný výkon formule úspěch nezaručí, klíčovou roli hrají také schopnosti a připravenost pilota. Důležitá je i ergonomie a optimální nastavení vozu pro každou disciplínu a podmínky na trati. S tímto vším je simulátor schopen pomoci, a proto jsme se rozhodli s jeho stavbou začít. Navíc jej budeme moci vozit na propagační akce a naši fanoušci budou moci zažít pocit, jaké je to být pilotem týmu eForce.

Simulator-rollout

První veřejná ukázka simulátoru při odhalení nových monopostů v roce 2020

Stanovili jsme si klíčové vlastnosti našeho nového simulátoru. Pedály využijeme ze staršího monopostu a upravíme tak, aby byly schopné komunikovat se softwarem simulátoru. Vyrobíme nový monokok i aeropacket a doplníme i kola, aby se simulátor co nejvěrněji podobal závodnímu vozu. Do monokoku umístíme profesionální volantovou základnu s odezvou simulující reálnou jízdu. Základnu osadíme volantem přímo z aktuálního modelu formule. Vše připojíme k výkonnému počítači a velkému širokoúhlému displeji na přední části simulátoru.

Stavbu našeho simulátoru jsme konzultovali s několika odborníky i profesionálními automobilovými závodníky. Volantovou základnu jsme nakonec zapůjčili od mezinárodní společnosti Elektra X. Tato společnost se vývoji produktů věnuje přes 15 let a pro špičkové jezdce nabízí profesionální závodní simulátory, které jsme měli možnost si osobně vyzkoušet při návštěvě showroomu v Praze. Jízda v profesionálním simulátoru je skvělým zážitkem nejen pro automobilové nadšence. Na webových stránkách společnosti Elekta X www.myrace.cz máte možnost si jízdu objednat nebo pořídit dárkový poukaz a obdarovat své blízké.

simulator-2

Konstrukce pro testování ergonomie pilota

Hotový simulátor jsme hned po jeho dokončení použili pro návrh ergonomie pilota jubilejního desátého monopostu FSE.X. Volantovou základnu jsme připevnili na konstrukci umožňující rychle a snadno měnit pozici pilotova těla, volantu a pedálů, a díky ní jsme mohli prakticky vyzkoušet několik návrhových variant. Absolvováním spousty virtuálních  kilometrů ověřujeme, jaká ergonomie vozu bude pro naše piloty nejvýhodnější, a upravujeme konstrukční návrh FSE.X tak, aby měl pilot optimální podmínky pro podání nejlepšího výkonu na trati.

Simulátor nám otevřel nové dveře nejen při tréninků pilotů, ale i testování vlastností vozu a optimalizaci konstrukčního návrhu. Věříme, že s jeho pomocí posuneme naše výkony zase o level výš. Děkujeme společnosti Elektra X za podporu!

logo_ELEKTRA_X